Eriotstarbeline pakend – disain, arendus ja tootmine

Print Friendly, PDF & Email

Lisaks standardsetele pakenditele kuuluvad meie tootevalikusse ka eriotstarbelised pakendid. Eriotstarbeline pakend vastab kõrgendatud nõuetele funktsionaalsuse, disaini või kasutusala osas. Eriotstarbelist pakendit eristab tavalisest pakendist tugevdatud konstruktsioon, tavapärasest pakendist erinev pinnakate, näiteks laminaat, spetsiaalsed sisuosad, mis toote fikseerivad vms. Eriotstarbeline pakend ei piirdu FEFCO kataloogi standardse malliga, vaid üldjuhul on eriotstarbelise pakendi valmistamisel tehtud rohkem tööd kas pakenditooriku arendamisel või järeltöötlusel.

Eriotstarbeline pakend ja standardpakend

Eriotstarbelised pakendid vastavad üldjuhul sarnastele tunnustele, millele vastavad ka tavalised pakendid, ent nende funktsionaalsuse ja disaini puhul on arvestatud konkreetse toote eripärasid. Põhiomadused, millele peavad vastama kõik pakendid, on järgmised.

Toote kaitse funktsioon

Pakend kaitseb toodet kahjustuste, bakteriaalse või õhusaaste, niiskuse ja toksiinide eest. Tugevamat kaitset tootele pakuvad nt.viiekihiline lainepapp ja seitsmekihiline lainepapp (vt lisatud jooniseid).

 F laine (0,7 mm) frame-image11  See materjal on muljetavaldavalt tugev ning sobib seetõttu paljudesse erinevatesse dekoratiivsetesse pakendilahendustesse. Suurepäraselt trükitav pind, millel on lainejooni väga vähe näha. Nimetatakse ka eriti peenikeseks laineks.

 E laine (1.5 mm)  frame-image21  Suurepärane jäikus ja survetugevus. Paremini trükitav kui B-laine. Nimetatakse ka mikrolaineks.
 B laine (3 mm)  frame-image311  Hästi trükitav pind ja tugev struktuur. Vaieldamatult kõige laialdasemalt kasutatav profiil tänu vastupidavusele ja survetugevusele.
 C laine (4 mm)  frame-image41  C-laine on paksem kui B-laine ning tema küljesuunaline survetugevus on seetõttu suurem. Samas nõuab C-laine ladustamiseks rohkem ruumi kui B-laine.
 A laine (5 mm)  frame-image81  Hinnatakse struktuurse tugevuse tõttu. Ei sobi tavaliselt detailseks trükkimiseks.
 BE (5 mm)  frame-image611  Topeltseinad pakuvad tugevust ja head trükitavust. Õhem kui BB ja BC.
 BB (6 mm)  frame-image91  BB topeltseinas on kombineeritud B-laine ja B-laine. Tugev, paksus keskmine.
BC (7 mm) frame-image91 BC topeltseinas on kombineeritud B-laine ja C-laine. Äärmiselt vastupidav.

eriotstarbeline pakend

Mööbli, metalltoodete ja muude raskete ning inertsete toodete pakendamisel on väga tähtis õige pakendimaterjali ja konstruktsiooni valik.  Toodet tuleb kaitsta ka kukkumisel või põrutustel ning kliimamõjude ja temperatuurimuutuste eest. Toidukaupu omakorda kaitseb erinevate pinnatöötluste tulemusena pakend, mis ei karda niiskust või hoiustamist sügavkülmas või on hoopis vastupidav toiduõlile- ja/või –rasvale, nt. pitsakarp jne.

Pakend hoiab toodet koos

Mõningaid objekte, näiteks juurvilju või  jalgrattaid, on ebastandardse kuju tõttu keeruline pakendada. Sel puhul tuleb konstrueerida toote kujuga kohanduv pakend ja arvestada ka kaalu ja kõikide muude pakendielutsükli nüanssidega.

Pakend identifitseerib toodet

Nii tootja kui ka tarbija jaoks on tootepakend põhiliseks toodet eristavaks tunnuseks. Oluline on, et tarbija suudaks tootepakendi värvide ja logo järgi eristada ka teisi sama tootja toodete pakendeid. Samuti on pakendil kirjas koostisained ja parim enne kuupäev.

Pakend lihtsustab toote transporti

Pakendi väljatöötamisel tuleb arvestada sellega, et pakendi transport, tõstmine ja kandmine oleksid lihtsad, ja pakend käepärane. Näiteks kuubikujuline pakend võimaldab transportida ühes konteineris rohkem pakendeid kui erikujuline pakend, mille pakendamisel jääb pakendite vahele õhku.

Pakend peab riiulil atraktiivne välja nägema

Tootepakendite arendamisel tuleb silmas pidada seda, et neid oleks ühtmoodi praktiline ladustada müügiriiulitel, aga hoida ka laos. Riiulitel seisvad tootepakendid peavad olema silmatorkavad ja laos peavad erinevad pakendid olema kergesti tuvastatavad.

Pakend on infokandja

Kogu tootjale, müügikohale ja tarbijale vajalik info on sageli pakendile trükitud. Pakendiinfo tagab tarbijale ülevaate toote koostisosade, säilivusaja, mõnikord ka hinna, eripakkumise, tootja aadressi, kontaktinfo, toote nimetuse, triipkoodi ja veel palju muu kohta.

Eriotstarbelise pakendi väljatöötamine

Eriotstarbelise pakendi väljatöötamine saab alguse pakendikonsultatsioonist. Sellele järgneb pakendi arendusfaas. Pakendimeeskond leiab eriotstarbelisele pakendile funktsionaalse disainilahenduse. Sellele järgneb testperiood: toote pakendamist, hoiustamist ja transportimist testitakse keskkonnas alates hetkest, mil toode pakendatakse, kuni hetkeni, mil lõpptarbija selle pakendist välja võtab ja kasutatud pakendi utiliseerib. Toote pakend vajab testimist just nimelt kirjeldatud keskkonnas, mitte kontorilaual. Kui testide tulemusel selgub, et pakend on maksimaalselt funktsionaalne, atraktiivne ja vastupidav, alustatakse pakendi tootmisega.

Enamlevinud eriotstarbelised pakendid

Ecoboxi tootevalikusse kuuluvad eriotstarbelised pakendid, mille seas on valdavalt esindatud mööblipakendid. Samuti pakume tugevdatud konstruktsiooniga pakendeid 5- ja 7-kihilisest lainepapist eriti raskete toodete pakendamiseks, samuti pakendeid elektroonika (ESD- ehk antistaatilised pakendid), sügavkülmutatud toodete ja paljude muude kõrgendatud nõudmistele vastavate toodete pakendeid. Järgnevalt kõigest lähemalt.

Mööblipakendid telli asjatundjalt

Ecobox on mööblipakendeid tootnud üle 15 aasta. Mööblipakendid on tavaliselt väga erineva kujuga ja ka pakendatav kaup on tavaliselt raske, seetõttu tuleb iga pakenditoote konstrueerimisel arvestada väga paljude oluliste teguritega.Kas mööblipakend tuleks toota 2-,3-,5- või 7 kihilisest lainepapist, oleneb pakendatava mööbli tüübist ja sellest, kui tugevat kaitset on mööblile vaja. Mööblipakendite kohta saab pikemalt lugeda siit!

7-kihilisest lainepapist pakendid

7-kihilisest lainepapist valmistatud pakenditooted (heavy-duty packaging) pakuvad kõrgendatud nõuetele vastavat tugevust, stabiilsust ja isolatsiooni rasketele, õrnadele, suuremõõtmelistele ja väärtuslikele toodetele nii transpordil, ladustamisel kui ka müügikohas. Seitsmekihilisest lainepapist pakend on soodne ja keskkonnasõbralik alternatiiv vineerist, puidust või plastikust pakendile.

ESD ja antistaatilised pakendid

Elektroonikatööstus vajab ka spetsiaalseid staatilist elektrit maandava pinnakattega lainepapist pakendeid. ESD, spetsiaalse pinnatöötlusega lainepapist (electrostatic discharge materials) pakend kaitseb elektroonikatooteid lisaks mehaanilistele vigastustele ka staatilise elektri eest. Sellest räägime täpsemalt järgmise kuu blogipostituses.

Pakendid sügavkülmutatud toodetele

Sügavkülmutatud toodete pakendite puhul on oluline, et toodete külmutamisel tekkiv niiskus pakendit ja toodet ei kahjustaks. Seetõttu lamineeritakse või immutatakse sügavkülmutatud toodete pakendid spetsiaalsete pinnatöötlusmaterjalidega või kasutatakse toorainet (lainepappi), mis sisaldab maksimaalselt tselluloosi. Lihtsalt öeldes, suure makulatuurisisaldusega tooraine kasutamisel saavutatav kaitse on minimaalne.

Eriotstarbeline pakend telli Ecoboxilt!

Meie tootevalikusse kuuluvad nii standardpakendid kui ka eriotstarbelised pakendid. Pakume pakendite arendamist, disaini, tootmist ja ladustamist. Meid iseloomustab professionaalsus, kiire teenindus ja aus hind. Päringu saad saata kontaktivormilt või kirjutades aadressil pakendid@pakendid.ee.